KONGRE HABERİ

0
61

ULUSLARARASI ANAYASA KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Anayasa Hukukçuları Derneği’nin desteği ile İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi işbirliğiyle 11-14 Mayıs 2011 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Anayasa Kongresi’nde 40’dan fazlası yurt dışından, toplam 132 anayasa hukuku ve ceza hukuku uzmanı tebliğ sundu. 250’den fazla akademisyen takip etti. Ülkemizin önemli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, farklı alanlardan akademisyenler ve siyasetçiler de kongreye katılarak görüşlerini paylaştılar.

Kongre öncesinde www.anayasakongresi.org ve www.internationalconstitutioncongress.org web siteleri yayına geçirilerek hem kongre katılımcıları ile düzenleme komitesi arasında bir haberleşme ağı hem de kamuoyuna yönelik bir tanıtım olanağı sağlandı.

Yine kongre tanıtımı için üniversitelerde, özellikle de hukuk ve kamu yönetimi bölümlerinde broşürler dağıtıldı, kongre oturumları ve katılımcıların duyurulduğu kitapçıklar da aynı şekilde hem kongre öncesi hem de kongre sırasında dağıtıldı.

Kongre’nin gerek 11-14 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi’nde gerekse 13 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul Kültür Üniversitesi’nde gerçekleştirilen oturumlarına genç akademisyenler, öğrenciler ve medya yoğun ilgi gösterdi. İstanbul Üniversitesi’ndeki oturumları günde ortalama 500-600 izleyici takip ederken, İstanbul Kültür Üniversitesi’ndeki oturumlarda da 250-300 izleyici katıldı.

Avrupa, Asya, Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Arap ülkelerinden anayasa çalışmaları konusunda uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen kongrede ilk iki gününde dört oturum, üçüncü günü her iki üniversitede toplam yedi oturum yapıldı. Dördüncü gün ise TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinin katıldığı tek bir oturum gerçekleştirildi.

Kongre oturumlarında farklı ülkelerin anayasa yapma süreçleri, anayasa içerikleri ve modelleri değerlendirildi. Yaşanan deneyimler paylaşılırken Türkiye’nin yeni anayasası üzerine düşünceler diğer ülkeler karşılaştırıldı. “Katılımcı Bir Anayasa ve Yöntem Sorunu”, “Anayasa Yargısının Yeri ve Önemi”, “Yeni Anayasa Çalışmalarında Tartışmalı Konular”, “Anayasa ve Ceza Hukukunda Yargının Yeri” ve “Ceza Muhakemesi İçin Anayasanın Anlamı” başlıklı oturumlarda Türkiye’de istikrarı, özgürlükleri ve demokrasiyi güvence altına alacak sivil bir anayasanın nasıl yapılacağı tartışıldı.

Anayasa Hukukçuları Derneği aynı zamanda kongre alanında kurulan standında genç hukukçularla ve akademisyenlerle buluştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz