Avrasya Hukuk Kurultayı gerçekleştirildi.

0
65

Uluslararsı ‘Avrasya Hukuk Kurultayı’ 4-5 Eylül 2014 tarihleri arasında IUS’ta gerçekleştirildi. Sempozyumun amacı uluslararası düzeyde otuz beş ülkeden ve Türkiyeden profesyonel avukatları,hukukçuları,akademisyen ve araştırmacıları biraraya getirerek dünyada ki insan hakları ihlallerini hukuk açısından ele alarak bu konuda yaşanan sorunları tespit ve müzakere ederek  gerekli çözüm önerilerilerini raporlar halinde oluşturarak bulunmak amacıyla organize edildi. Sempozyum ayrıca hukuki konularda uzman olan katılımcılar arasında dayanışma ve etkileşimi sağlamak amacıylada düzenlendi.

Sempozyumda yer alan farklı oturum başlıklarıyla gerçekleştirilen toplantılarda katılımcılar bir çok güncel konuyu masaya yatırarak tartıştılar bunların başında insan hakları,kadın hakları,hak ve özgürlükler,ifade özgürlüğü ve özellikle farklı toplulukların farklılıklarına  ragmen birarada  yaşama kültürü İslam idari hukuku ve islamofobi açısından ele alındı.

Sempozyumun açılış törenine 35 ülkeden ekonomi,hukuk ve sosyal alanlarda çalışan çok değerli konuklar katıldı. Bunlar arasında Türkiye Cumhuriyeti, orta doğu v eve orta asya ülkeleri geliyor.

Uluslararası Sempozyumun açılışı IUS Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu tarafından yapıldı. Tüm katılımcılara hoşgeldin diyerek konuşmasına başlayan Rektör Oğurlu sempozyumun önemine vurgu yaparken hukuk alanında çalışanların bile hukukun önemini ve kurallarını ve adaletin tesis edilmesini zaman zaman unutabileciğini hatırlatarak bu sempozyumun bilimsel bir aktivite olarak hukuk alanında bir çok önemli konuyu yapılacak sunumlar ve müzakerelerle irdelemeyi amaçladığını ve hukuk alanında uzman katılımcılarında şu an güncel olarak dünya üzerinde yaşanan  trajik olaylar ve haksızlıklarala ilgili soruları yanıtlamaya çalışarak bu konulara izahlar getirmeye çabalayacaklarını belirtti.

Uluslararası Avrasya Hukuk Kurultayı Sempozyumu Anayasa Hukukçuları Derneği, Hukukçular Derneği, Uluslararası Hukukçular Derneği, Uluslararası Hukuk Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı, Eskişehir Valiliği, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Konya KTO Karatay Üniversitesi ve Türkiye Hukuk Portalının IUS’la işbirliğiyle organize edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz